Ako pomocou spánku uprostred dňa obmedziť stres

Úvod/Sedacie vaky/Ako pomocou spánku uprostred dňa obmedziť stres

Ako pomocou spánku uprostred dňa obmedziť stres

Hoci sa zdá, že španieli to vedia už storočia, nový vedecký výskum poukazuje na to, že zdriemnutie si počas dňa je jednou s najprospešnejších aktivít, ktoré môžete urobiť. Hlavný problém však môže byť nájdenie pohodlného miesta, kde by sa táto aktivita dala realizovať.

Avšak tento problém je možné vyriešiť tak, že máte Vaše miestečko na zdriemnutie so sebou vo forme obrovského sedacie vaku. A keď je obrovský vak priveľa, menší takisto určite poteší.

Ako dlho je pridlho?

Vášnivý zástancovia driemania sa na túto tému veľmi často nehádajú, a už keď aj, téma hádky je zvyčajne aký čas by malo zdriemnutie trvať. Podľa novej štúdie, najprospešnejšie zdriemnutia sú tie, ktoré trvajú od 10 – 20 minút a takisto tie, ktoré trvajú viac ako 90 minút.

Počas kratšieho zdriemnutia (10 – 20 minút), mozog vstúpi len do prvej fázy spánku. Ľudia, ktorí zostanú v tejto zóne nespadnú do hlbšej fázy spánku, ktorá vyžaduje ukončiť celý spánkový cyklus, aby sa človek cítil oddýchnutý. Zdriemnutie vrámci 20 minút Vám umožní vstať osviežený, čulý a plný energie. Zatiaľ čo po spánku trvajúcom 20 – 90 minút zvyčajne ostanete unavený a „groggy“, keďže nemáte dostatok času na ukončenie celého spánkového cyklu.

Cítiť sa byť „groggy“ je taktiež nazývaný spánková „opica“, alebo útlm. Keď spíte okolo 30 minút, Vaše telo bude potrebovať ďalších 30 minút na to, aby znova získalo svoju plnú kapaciu.
Veľa ľudí, takisto, máva problémy pri driemani trvajúcom dlhšie ako 90 minút. V tomto prípade sa môžete stále cítiť rovnako unavený, a čo je horšie, môžu sa narušiť Vaše prirodzené spánkové cykly. Vznikne napríklad nespavosť a budete hore do neskorej noci.

Zdriemnutie naštartuje mozgovú činnosť

Štúdia vedená výskumníkmi z Kalifornskej Univerzity Berkeley ukázala, že driemanie na sedacích vakoch a iných pohodlných sedačkách môže u človeka dramaticky zvýšiť silu jeho mozgu, čo zahŕňa kritické rozmýšľanie, učenie a riešenie problémov. To znamená že krátky spánok počas dňa nielen osvieži pamäť, ale Vás takisto robí šikovnejšími.

Ľudia, ktorí si odopierajú spánok nemyslia tak rýchlo ako tí, ktorí sú dobre oddýchnutí. Študenti, ktorí ostávajú hore celú noc, aby sa „nadrtili“ na skúšku si zapamätajú o 40 percent menej faktov ako tí, ktorí si dopriali plnohodnotný spánok celú noc. Je to tak, pretože keď je mozog vyčerpaný, určité časti sa vypínajú a nechávajú Vás v stave bdelého spánku.

Podľa vedúceho výskumu Mathewa Walkera, „Spánok nielen, že napraví to, čo zapríčinila dlhodobá nespavosť, ale taktiež Vás posunie ešte ďalej, než ste boli predtým, ako ste si zdriemli.”

Štúdie z roku 2007 odhalili, že spomienky založené na faktoch sú najprv uložené v hipokampuse a potom putujú do časti mozgu pre dlhodobú pamäť (prefrontal cortex). Keď nedostávate dostatok spánku, hipokampus funguje tak, ako keby bol plný a odmieta nové informácie namiesto toho, aby ich ukladal a neskôr ich poslal „svojou cestou“. Keď si zdriemnete, centrum mozgu pre krátkodobú pamäť sa osvieži a umožní prijať nové informácie.
„Je to ako keby bola Vaša e-mailová schránka v hipokampuse plná, a nedostanete žiadne ďalšie e-maily kým sa nevyspíte a nevyčistite schránku,“ povedal Walker.

Tipy ako získať čo najviac z Vášho zdriemnutia

Spanie na veľkých sedacích vakoch prináša niekoľko benefitov. Pomáha Vám pracovať a učiť sa, ale aby ste z toho získali čo najviac, riaďte sa týmito jednoduchými tipmi:

1. Nespite príliš dlho. Príliš dlhý spánok spôsobí to, že sa dostanete do hlbšej fázy spania a môže to dokonca narušiť Váš prirodzený spánkový cyklus.
2. Nechoďte si zdriemnuť veľmi neskoro večer. Driemať by sa nemalo 3 hodiny predtým ako zvyknete chodiť do postele. Pre väčšinu ľudí je na to ideálny čas medzi 13:00 – 15:00.
3. Snažte sa stlmiť svetlo v miestnosti, alebo si dajte masku. Svetlo môže ovplyvniť kvalitu spánku a takisto Vašu schopnosť zaspať.
4. Nájdite si tiché miesto, alebo noste štuple do uší. Hlasné prostredie a neočakávané zvuky môžu znížiť účinky zdriemnutia.
5. Zachovajte pravidelný rozvrh. Spanie podľa rozvrhu Vám pomôže skôr zaspať a štandardizuje benefity, ktoré získavate.

Informácie o autorovi:

Zanechať komentár

Kontaktné informácie

Budatínska 57,
Bratislava, 851 06

Telefón: +421 911 836 161

Web: https://happy-vaky.sk/